Toyota Sienna 2021: dane techniczne, cena, data wydania

Wraz z nowym crossoverem Venza świętował debiut minivana 4. generacji Toyota Sienna 2021 w Niemczech . Zmodernizowany samochód technicznie powtarza najnowszego Highlandera i korzysta ze świeżej platformy GA-K. Zalety modelu mają nowy wygląd, bardziej przestronne wnętrze i ulepszone wyposażenie. Nowością jest również napęd hybrydowy, który zresztą nie będzie alternatywą, czyli stara klasyczna „Szóstka” o pojemności 3,5 litra została wyłączona z oferty silników, co jest bardzo odważnym krokiem na tle ogólnego spadku sprzedaży w tym segmencie.

Projektowanie innowacji

Der Umzug auf eine neue Plattform bedeutete eine Änderung im Design des Körpers von Sienna. Das Auto erhielt ein mutigeres und rücksichtsloseres Aussehen, das nicht in das Paradigma der traditionellen Idee von Minivans passt. Anstelle von quadratischen Formen werden jetzt stromlinienförmige Oberflächen verwendet, und die Seitenwände erfreuen sich an einer entwickelten Schulterzone und starken Gezeiten im Bereich der Radkästen.

Projektanci pomalowali przednią część, zainspirowani zarysami japońskiego ekspresu Shinkansen. Dlatego nie jest zaskakujące, że reflektory optyki czołowej furgonetki rozciągały się tak daleko po bokach, że były narażone na napór nadchodzących prądów wiatru. Kratka powiększyła się zgodnie ze schematem Toyoty wspólnym dla wszystkich tych ostatnich i otrzymała kompaktowe sekcje świateł przeciwmgielnych po bokach.


Tył nowej Toyoty Sienna wyróżnia się niezwykłymi liniami stempli i oryginalną grafiką lamp. Tylny zderzak został podkreślony błyszczącą czarną wstawką, która w sportowej wersji XSE ma skomplikowany design.

✓ Możesz również sprawdzić:


Układ i wyposażenie

Zaktualizowany minivan będzie dostępny w dwóch konfiguracjach kabin. Początkowe projekty oferują osiem miejsc, ale środkowe siedzenie w drugim rzędzie można w razie potrzeby usunąć. W starszych wariantach wyposażenia model był początkowo siedmioosobowy, ponieważ za przednimi siedzeniami znajdowały się oddzielne fotele kapitańskie Super Long Slide z dużą regulacją wzdłużną i wysuwanymi stołkami.


Jeśli w zasadzie nie było niespodzianek w architekturze tylnej części kabiny, to z przodu była prawdziwa rewolucja. Po poprzednim panelu nie było śladu, a między pasażerami wyrastał masywny dwukondygnacyjny tunel. Jednocześnie wyświetlacz centrum multimedialnego zainstalowanego wcześniej w konsoli ustąpił miejsca wolnostojącemu 9-calowemu ekranowi. W zależności od konfiguracji dostępne są różne typy systemów informacyjno-rozrywkowych. Samochody bazowe bazują na kompleksie Toyota Audio, następnie pojawia się bardziej zaawansowana Toyota Audio Plus, ale najlepsze wersje otrzymują Toyota Premium Audio z dynamiczną nawigacją i wysokiej jakości głośnikami JBL.

Najbardziej godne uwagi opcje nowej Toyoty Sienna 2021 obejmują czterostrefową klimatyzację, 10-calowy wyświetlacz projekcyjny, cyfrowe lusterko wewnętrzne, dwupoziomową elektryczną regulację kolumny kierownicy, system panoramiczny z lotu ptaka oraz elektryczne drzwi z napędem na wszystkie koła i ruchem stopy. Na życzenie minivan może być wyposażony w lodówkę, odkurzacz oraz falownik o mocy 1500 watów do podłączenia urządzeń zewnętrznych.

Dla pasażerów na tylnych siedzeniach przygotowano centrum rozrywki z dwoma 11,6-calowymi wyświetlaczami, portem HDMI, pilotem i bezprzewodowymi słuchawkami. Z tyłu znajdują się porty USB (łącznie siedem) i uchwyty na kubki (do 18). Dzięki zintegrowanemu systemowi Driver Easy Speak kierowca może bardzo głośno komentować dzieci korzystające ze zintegrowanych głośników systemu audio.

Dane techniczne Toyota Sienna 4

Jak wspomniano powyżej, minivan nowej generacji stracił 3,5-litrowy silnik V6, więc kupujący mogą teraz kupić tylko samochód hybrydowy. Pod maską zainstalowała atmosferyczny ICE o pojemności 2,5 litra, który jest uzupełniony silnikiem elektrycznym i wariatorem. W tej konfiguracji Sienna ma tylko napęd na przednie koła, ale za dodatkową opłatą na tylnej osi zainstalowany jest oddzielny silnik elektryczny. Układ gazowo-elektryczny generuje łącznie 246 KM. i spala średnio około 7,1 litra na 100 km (liczba dotyczy wersji z napędem na przednie koła).

Aby zmienić algorytm systemu hybrydowego, można przełączać tryby jazdy, które mają cztery pozycje – EV, Eco, Normal i Sport. Pierwszy program całkowicie wyłącza silnik spalinowy, ale pojedyncza trakcja elektryczna jest daleka od możliwości ze względu na małą pojemność standardowego akumulatora. Aby zoptymalizować zużycie paliwa, na ogół dostarczany jest specjalny asystent Predictive Efficient Drive, który pamięta jego funkcje podczas częstej jazdy po tej samej trasie i znajduje optymalną równowagę przy włączaniu ICE i silników elektrycznych.

Cena i data wydania

Cena modelu Toyota Sienna 2021 nie została jeszcze wspomniana, ale na pewno będzie w granicach 32 000 euro.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 głos, im mittleren: 5 von 5)